Biurka

Wybór ergonomicznego biurka do pracy

Jak wybrać biurko?

Do gabinetu, biura, czy też do pokoju dziecka niezbędnym elementem wyposażenia pozostaje biurko. To przy nim możemy wygodnie pracować, rozmawiać z kontrahentami, korzystać z komputera lub odrabiać lekcje. Biurko najczęściej kojarzone jest z solidnym meblem wykonanym z drewna, który posłuży użytkownikom przez wiele lat. Niemniej, w sklepach dostępna jest cała masa różnego rodzaju biurek, które można dopasować nie tylko pod względem stylu do typu aranżacji pomieszczenia. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę wybierając biurko?

Proporcje biurka

Inne biurko kupimy na potrzeby wyposażenia pokoju małego dziecka, inne dla nastolatka, a jeszcze inny mebel będzie dla nas niezbędny, jeśli aranżujemy własny gabinet do pracy. Biurka powinny być dopasowane do wnętrza, w którym docelowo mają się znaleźć oraz do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Mała dziewczynka ucieszy się z różowego biurka wykonanego z tworzywa sztucznego, które łatwo utrzymać w czystości, nawet po malowaniu obrazków farbami czy mazakami. Z kolei biznesmen chętnie wybierze biurko z naturalnego drewna – np. dębowego, czy sosnowego o delikatnym rysunku słoi, które będzie głównym meblem w jego gabinecie.

Z drewna czy z płyty?

Biurka dostępne w sprzedaży mogą być wykonane z różnych materiałów. Najsolidniejsze i najtrwalsze będą biurka wykonane z drewna – tradycyjne, o widocznych słojach. Pozwalają na skupienie się na nauce czy pracy. Drewno pozytywnie oddziałuje na koncentrację oraz pracę umysłową. Sosnowe drewno wykorzystane na potrzeby wykonania mebla biurowego wykazuje się niezwykłą wytrzymałością i estetyką. Latami nie straci swoich właściwości i będzie w dobrym stanie nawet za kilkanaście lat. Jakość jest atutem biurek drewnianych, ale ich wadą dla wielu klientów będzie stosunkowo wysoka cena. Czasem jednak lepiej jest zapłacić nieco więcej, a nie wymieniać biurka na nowe co roku.

Niższą jakością charakteryzują się biurka z płyty wiórowej czy MDF. Drewniane półprodukty szybko tracą swój piękny wygląd, a i ich funkcjonalność maleje. Poza tym, ich wierzchnią warstwę tworzą okleiny, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zwłaszcza alergicy nie powinni przebywać na co dzień w otoczeniu takich mebli. Dla nich przeznaczone są ekologiczne biurka, które wykonane są z drewna zakonserwowanego przez lakiery i impregnaty pochodzenia organicznego. Nie niosą one za sobą szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka, dlatego przy takich meblach mogą bez obaw uczyć się i pracować osoby walczące z alergią.

Funkcjonalność biurka

Przy wyborze biurka do swojego domu czy biura musimy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Mebel ten powinien być nie tylko ładny i solidny, ale i praktyczny. Powinien być wyposażony w półkę na klawiaturę, jak również w szafkę, w której będzie można schować podręczniki szkolne czy dokumenty. Liczne szuflady w biurku pozwalają na uporządkowanie przechowywanych w nim akcesoriów i artykułów biurowych. Dzięki temu zawsze będzie w nim porządek.

Artykuł opracowany przez salon meblowy Meble-BIK

Warszawa, 02/09/2015