Czy nabyć samochód w czasie pandemii koronawirusa?

Czy kupować samochód w czasach pandemii COVID-19? - Archipelag-magazyn.plRozwój koronawirusa COVID-19 to duże niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia, ale również dla gospodarki. W takich momentach niepewności podejmowanie ekonomicznych decyzji jest wyjątkowo trudne. Jaki rodzaj finansowania kupna samochodu jest obecnie najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?

Zobacz również artykuł: http://archipelag-magazyn.pl/nasz-blog/kupno-auta-z-niemiec/

Działanie epidemii koronawirusa na gospodarkę

Kwarantanna zdecydowanie ogranicza potencjał gospodarki, jednak ekonomiści nie zgadzają się co do prawdopodobnych następstw tego stanu. Polsce i innym krajom świata zagraża spowolnienie gospodarcze lub nawet recesja, czyli spowolnienie trwające przez dwa miesiące. Wielowymiarowy kryzys gospodarczy nie musi nadejść, jeśli życie gospodarcze zostanie szybko wznowione po zakończeniu okresu kwarantanny. Czy ma to wpływ na decyzję o zakupie samochodu?

Nowy samochód w kredycie

Fabrycznie nowy samochód z salonu można kupić na kredyt. Taki rodzaj finansowania pozwala prowadzić bezpieczny i komfortowy samochód nawet bez zgromadzonych środków na koncie. Zawierane umowy kredytowe są zazwyczaj elastyczne, dzięki czemu istnieje duża dowolność w ustalaniu wysokości składek, a także długości trwania okresu spłaty. Treści umów kredytowych te mogą być również renegocjowane, a kredyt można ubezpieczyć choćby od utraty stałego przychodu, co daje zabezpieczenie w zaistniałej sytuacji.

Leasingowanie nowego samochodu

Leasingowanie nowego pojazdu nie wymaga badania zdolności kredytowej, jak odbywa się to przy występowaniu o umowę kredytową na samochód. Leasing pojazdu to rozwiązanie korzystne ekonomicznie, ale wobec trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego należy rozpatrzyć możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od zdecydowanej większości umów można odstąpić, jednakże nie jest to szybkie i generuje straty rozwiązującemu umowę.

Zakup używanego samochodu w gotówce

Alternatywnie dla dwóch powyższych metod finansowania kupna nowego samochodu jest kupno pojazdu używanego za za odłożone pieniądze. Używane samochody dostępne są w niskich cenach, ale nie obejmuje ich już opieka gwarancyjna zapewniana przez wytwórcę. Nabywając używany samochód za gotówkę należy rozważyć duże koszty utrzymania takiego pojazdu, które niejednokrotnie powodują, że lepiej opłacałoby się kupić nowy samochód za gotówkę. Plusem takiego rozwiązania jest jednak ominięcie zobowiązań długoterminowych, co ma znaczenie w obliczu obaw o przyszłość gospodarki.