Własna księgowa czy może biuro rachunkowe

money-367973_640Zakładając firmę jednym z większych problemów z jakimi mamy do czynienia jest prowadzenie księgowości. Zastanawiamy się nad zatrudnieniem własnej księgowej bądź też zlecenie prowadzenia księgowości innej firmie. Oczywiście w obu tych przypadkach bez względu na to czy zdecydujemy się na biuro rachunkowe czy też na własną księgową pojawią się zarówno plusy jaki i minusy tej decyzji.

Z reguły firmy przynajmniej kilku osobowe decydują się na zatrudnienie własnej księgowej na etacie, za podjęciem tej właśnie decyzji w dużej mierze przemawia konieczność posiadania księgowej na miejscu. Często pojawiają się sytuacje i problemy finansowe na które trzeba reagować natychmiast, a w przypadku prowadzenia księgowości przez zewnętrzną firmę nie zawsze jest to możliwe. Niestety zatrudnienie własnej księgowej ma też sporo minusów. Po pierwsze koszty zatrudnienia własnej księgowej są znacznie większe, a po drugie w przypadku dłuższego urlopu bądź choroby jedynej osoby odpowiedzialnej za finanse w naszej firmie możemy być narażeni na ryzyko utraty stabilności finansowej.

Wielu przedsiębiorców zakładających firmę i borykających się z podjęciem decyzji księgowa czy biuro rachunkowe sugeruje się przede wszystkim kosztami. W przypadku zatrudnienia biura rachunkowego opłata jest miesięczna i stała choć ta kwestia uzależniona jest oczywiście od warunków podpisanej umowy. Jeżeli jednak decydujemy się na zatrudnienie księgowej na etacie musimy pamiętać , że poza kosztami związanymi z jej zatrudnieniem trzeba jeszcze doliczyć koszty sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Pamiętajmy też o tym, że księgowość i finanse to dziedzina w której cały czas zmieniają się przepisy i trzeba być z nimi na bieżąco. Dlatego, a by księgowość naszej firmy prowadzona była perfekcyjnie i bez zarzutu pamiętajmy również o konieczności wysyłania pracownika na szkolenia oraz kursy, które są bardzo potrzebne. W przypadku kiedy nasza firma składa się z kilkunastu osób jedna księgowa nie będzie w stanie prowadzić nam kwestie finansów oraz kadr i płac. Ciężko będzie również znaleźć kogoś tak wykwalifikowanego kto poprowadzi zarówno jedne jak i drugie sprawy, dlatego może się zdarzyć , że będziemy zmuszeniu do zatrudnienia dwóch pracowników. Pamiętajmy również o tym, że coraz więcej biur księgowych poza zwykłymi usługami związanymi z prowadzeniem działalności oferuje nam również usługi w zakresie doradztwa finansowego, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla każdej firmy, bez względu na to z jaką działalnością jest ona związana.

Poradnik  przygotowało Biuro Rachunkowe EFEKTA z Warszawy1